Van az a mondás, miszerint ha meg akarjuk fejteni az össze-vissza hamisított statisztikákkal operáló gazdaság helyzetét, csak figyeljük meg, miként cselekszenek maguk a rendszer dúsgazdag haszonélvezői, vagyis a tőkések, illetve a multinacionális nagyvállalatok igazgatói.
Az egyik legzseniálisabb befektetőként számon tartott Warren Buffett például idén rekord mennyiségű készpénzt halmozott fel a párnacihájában, legalább annyit, mint a legutóbbi válság idején. Ahogy a természetben véghezvitt megfigyeléseinkből következtetünk például a dámvadak párzási szokásaira, úgy láthatjuk Warren Buffett viselkedéséből, hogy gazdasági összeomlás közeleg.
Hasonlóképp megnövekedett a vállalatokat elhagyó CEO-k, vagyis vezérigazgatók száma. Ez év októberéig 1300-nál is többen ugrottak ki arany ejtőernyővel az általuk irányított cégek ablakán. Ez magasabb szám, mint az elmúlt 10 évben bármikor. Az év végéig távozó vezérigazgatók száma jó néhány százalékkal meg is haladhatja a 2008-as válság kirobbanása után mért mennyiséget, ami igazán riasztó képet fest a gazdaság állapotáról.
2002-ben, a dotkomlufi kipukkanását követő csődcunami idején sem távozott annyi cégvezér a posztjáról, mint az idén.
Érdekes paradoxona a statisztikának, hogy a CEO-menekülések ellenére a világgazdaság állítólag kirobbanó formában van, melyről a tőzsde szinte napról napra rekordot döntő árfolyamai is tanúskodnak. Pedig egy dübörgő gazdaságban nem szoktak az igazgatók csak úgy hanyatt-homlok menekülni, ahogy mostanában teszik.