Ismét lebuktak a kapitalisták: százszor több metánnal szennyezik a levegőt, mint amit bevallanak

0

Ugyan kapitalistát hazugsággal lebuktatni kábé annyira sportszerű, mint nagy mellénnyel beharangozni, hogy az ég kék, vagy a víz nedves, mindenesetre érdemes magunkat rendszerint emlékeztetni arra, miféle piszkos trükkökkel igyekeznek az emberiséget jelenkori haláltusáján készségesen átsegíteni a biztos kihalásba.

A legfrissebb infókat most a Cornell University tudósai szállították. Úgy gondolták, a XXI. században is lehet értelme Mátyás Királyt játszani, ezért fogtak egy szépen beöltöztetett Google Street View autót, melynek tetejére a már megszokott kamerák mellé csalafinta módon felhelyeztek egy rakás szenzort, majd elindultak a környéken fellelhető trágyaüzemek metán-kibocsátását megvizsgálni. Szimplán körbefurikázták hat, az adott ipari szegmens szempontjából reprezentatívnak számító gyár bekötőútjait és azok környékét, némelyiket akár tucatnyi alkalommal is. Természetesen totálisan feltűnésmentesen. 😉

Elvileg minden cégnek kötelessége a károsanyag-kibocsátás mértékét jelezni az állam felé. A gyakorlatban ezt úgy viszik véghez, hogy elgurítanak egy dobókockát, majd a keletkezett számot beírják a megfelelő rubrikába az adatlapon. A beküldött adatok ugyanis semmiféle auditálási folyamaton nem esnek keresztül, hanem hasraütéses becsléseken alapulnak.

A szenzorok azonban nagy pontosságú méréseket végeznek. Így aztán a cégek hantázásaival szemben hitelesen igazolható információkból kiderült, hogy a trágyaüzemek metán-kibocsátása százszorosa (!) az általuk bevallottaknak. Ráadásul e mennyiség még ama becslésnél is háromszor nagyobb, melyet korábban az Environmental Protection Agency (EPA) szervezet készített a teljes ipari károsanyag-kibocsátásról! Holott pusztán egyetlen aprócska szektorról van szó.

A metán (CH4) a többi, levegőben keringő szénmolekulával egyetemben jelentősen hozzájárul a globális klímaváltozáshoz üvegház-hatása révén. Fura módon kevés figyelem vetül rá, pedig globális felmelegedés szempontjából 84-szeres potenciállal rendelkezik, mint a rettegett szén-dioxid.

Hogy hatékonyabban leplezhessék le a többi szektor kapitalistáit, hamarosan sok más fajta mobil alkalmatosságot is felvérteznek szenzorokkal. Így a lurkókat suliba szállító iskolabusz, a vígan csilingelő fagyiskocsi, vagy akár a postás bácsi biciklije is nagy szolgálatot tehet a bolygó maradékának megmentéséért suttyomban végzett méréseivel.