A kapitalisták, miközben saját rendszerük népirtó, pusztító, milliárdokat ellehetetlenítő, megnyomorító jellegét véka alá rejtik, olyan nevetséges retorziók víziójától csokiznak maguk alá ijedtükben, mint a Z-generáció által keltett Bitcoin-lázadás.
Egy 2018-ban keltezett katonai dokumentum alapján az amerikai hadsereg olyan gyakorlatot hajtott végre, melynek forgatókönyve szerint 2025-ben a Z-generáció lázadó prominensei tömegével hackelik meg a világ bankjait, hogy eltérített tranzakciók révén jelentős pénzeket nyerjenek. Ezeket aztán Bitcoin-ba fektetve hajtják végre a rendszer elleni gerilla-akciókat, porrá zúzva ezzel a magasságos és szentséges kapitalizmust.
A dokumentum meglepő precizitással írja le a Z-generáció helyzetét. Bár okostelefonnal a kézben nőttek fel, mindez nem a kapitalisták által hangoztatott luxus, hanem a tartós társadalmi magány, meg nem értettség és szülői hanyagság korát hozta el részükre. Jól átverték őket a túlárazott egyetemi képzésekkel, melyek után jól jövedelmező állás ugyan nem akad a horogra, viszont annál több, uzsorakamatokkal gazdagon tömött kifizethetetlen adósság marad hátra, melyek elől ráadásul magáncsődbe sem menekülhetnek egy Bush-érában hozott törvény következtében.
E körülmények között reális cselekedet a behazudott prosperitás legalább egy részét visszakövetelni. Hogy máshogy is tennék ezt meg, mint banki rendszerek által gerjesztett digitális jelek eltérítésével? A jó öreg bejáratott bankrablások napjai meg vannak számlálva.
A jelentés szerint a Z-generáció nem pusztán a pénzpiac felforgatásában jeleskedhet majd: hackelési képességeiket akár korrupciós ügyek, kényes kormányzati titkok felfedése, rendszerszintű igazságtalanságok feltérképezése céljára is bevethetik.
A Z-bellió harcosai a dark web-en szerveződnek, saját fórumokat és közösségi tereket tartanak fenn, tartózkodási helyük pedig lenyomozhatatlan marad, hiszen okosan VPN-nel biztosítják a lebuktathatóságukba vetett halovány hit végső elillanását. Partizánakcióik révén halálos csapást mérhetnek mind az autoriter hatalmakra, mind a cégdiktatúrákra, melyek közösségi médiának álcázva magukat az igazság elhallgatására és cenzúrázására törekednek orrvérzésig.
Mit is tehetnénk hozzá eme roppant izgalmas forgatókönyvhöz? Benne vagyunk!