Fű alatt gyűjtik be és tartóztatják le az internetes szólásszabadság mellett kiálló platform-tulajdonosokat, miközben az államok egyre több felületet tiltanak be

0
Rendorseg Le Vagy Tartoztatva

Úgy tűnik, Julian Assange vádalkuja csupán az első dominóját jelképezte a szólásszabadság modern kori prófétáit ért üldöztetések sorozatának.

Új-Zéland legfelső bírósága 12 éves huzavona után bejelentette, hogy az országban bujkáló Kim Dotcom kiadható az amerikai hatóságoknak, akit két bűntársával egyetemben minden bizonnyal el is ítélnek majd kiemelten nagy anyagi kárt okozó szerzői jogi csalás miatt.

A német-finn származású vállalkozó roppant kalandos életet élt, mivel rögtön kora huszonévesen szoftverkalózkodásból, hackerkedésből és lopott telefonszámok eladásából tartotta el magát. Hogy az igazságszolgáltatást elkerülje, előbb Thaiföldön keresett magának menedéket, majd miután onnan visszaszállították őt Németországba, végül Hongkongba menekülvén és ott letelepedvén alapította meg a Megaupload nevű fájlfeltöltő platformot, melyet egészen annak 2012-es erőszakos bezárásáig nyakló nélkül használtak az internetes kalózok illegális letöltéseik terjesztésére.

Kim Dotcom 2010-ben Új-Zélandon telepedett le, ahol 2012 januárjában egy CIA által szervezett rajtaütési akció keretében tartóztatták le őt és foglalták le a Megaupload szervereit.

Kim Dotcom Portre
Kim Dotcom

Ezt követte a már emlegetett 12 éves vesszőfutás, amikor Dotcom amerikai kiadatását és Amerikában lefolytatott tárgyalását követelte a kormány Új-Zélandtól.

Az átmeneti idő alatt Dotcom egy újabb platformot gründolt MEGA néven, amelyen immár kódolt (jogosult fiók-hozzáférés nélküliek számára visszafejthetetlen) állományok formájában tárolódnak a feltöltött cuccok. Időközben egy zenei albumot is kiadott, valamint többször újranősült. 2007-22 között összesen 6 gyermeke született, mindegyikük mesterséges megtermékenyítéssel.

Augusztus 15-én tehát szentesítésre került az ő kiadatását lehetővé tevő határozat, melynek hála hamarosan amerikai törvényszék előtt lesz kénytelen felelni a temérdek film, videójáték és zeneipari felperes előtt.

Szinte vele párhuzamban egy másik prominens személyiség léte is felforgatásra került. Pavel Durov-ot kevesen ismerik, őt az orosz VK (ruszki Facebook-klón) egyik alapítójaként, valamint a Telegram tulajdonosaként tisztelhetünk.

Pavel Durov
Pavel Durov

A Telegram egy olyan üzenetküldő szolgáltatás, amely tökéletesen mentes a cenzúrától, mivel ún. end-to-end (végponttól végpontig) titkosítást alkalmaz. Ezt azt jelenti, hogy külső aktorok, mint állampárti cenzorok, CIA-ügynökök, rosszindulatú hackerek még az üzenetek továbbítását végző csatornák esetleges lefoglalása vagy eltérítése által sem képesek azok tartalmát visszafejteni, vagyis a küldőn és vevőn felül senki nem tudja olvasni a felhasználói csevegéseket.

Ez sajnos kétélű fegyver: ahogy a COVID-terror idején temérdek betiltott tudós és igazmondó hős a Telegram felületén nyert a maga részére menedéket, ugyanígy szervezett bűnözői csoportok, kábítószer-dílerek vagy akár pedofil-hálózatok is tökéletes inkognitóban folytathatják szervezkedéseiket.

A Telegram fejlesztőgárdája természetesen képes a törvénysértő felhasználói fiókok felfüggesztésére, ám az államhatalmak a velük való közvetlen kontakt helyett olyan hátsó kapuk beépítését követelték évről évre a tulajdonosoktól, amelyekkel a nyilvánvalóan társadalomellenes aktorokon felül a tényfeltáró újságírók, diktatórikus államok ellenállói és ellenzéki politikusai, a COVID-intézkedések ellen felszólalni merészelő polgárok is bilincsbe verhetők azok tartózkodási helyének feltérképezését követően.

Computer Hacker And Cyber Crime

Pavel Durov nem pusztán a Telegram végett nemzetközi hőse a szólásszabadságnak: anno Putyin kormánya a VK pártállami cenzúra alá vonásának lehetőségét követelte tőle, ám ő eme visszautasíthatatlan ajánlatra nemet mondott. Ekkor erőszakkal lemondatta őt igazgatói pozíciójáról a Putyin befolyásolta részvényesi kör, így ő maga elmenekült az országból, a VK pedig a Mail.ru csoport ernyője alá került.

Először Saint Kitts és Nevis szigetein telepedett le, ahol rögvest állampolgárságot is szerzett egy busás letelepedési kötvény-üzlet nyélbe ütésével. Innen koordinálta a kezdetben berlini székhelyű Telegram fejlesztését, amely – Pavellel együtt – a német bürokráciával vívott sikertelen küzdelmeit követően 2017-ben áttette a székhelyét Dubajba.

Eztán Durov emirátusi, majd francia állampolgárságot szerzett, s tovább folytatta a Telegram istápolását egészen idén augusztus 24-ig, amikor Párizsban letartóztatta őt a reptéri rendőrség.

Annak ellenére, hogy anyaországában nem kívánt személy lett engedetlensége és menekülése végett, az orosz nagykövetség közbelépést foganatosít a helyzet tisztázására. Amennyiben Durovot mégse sikerülne tisztára mosdatni, francia állampolgárként bizony helyben elítélhető és le is csukható. Amennyiben a vád szerinti terrorizmus, pénzmosás, emberkereskedelem és kábítószer-terjesztés elősegítésének tényét sikerül rá bizonyítani, akár 20 év börtönt is kaphat.

Wtfisthis3

Edward Snowden, ki paradox módon Oroszországban bujdosván igyekszik távol tartani magát az amerikai “igazságszolgáltatás” karmaitól, messze menőkig elítéli a francia kormány emberiségellenes akcióját. Vonatkozó tweet-jében a következőt közölte:

Pavel Durov letartóztatása támadás a szabad szólás és mozgás alapvető emberi joga ellen. Meglepett és mélyen elszomorított, hogy Macron egészen a túszejtésig süllyedt a magánkommunikáció kontrollja érdekében. Az akció nem csupán Franciaország, de az egész világ (megj.: jelenkori állapotának) megítélését aláássa.

Kim Dotcom kiadatása és a Telegram-vezér elfogatása nem egyetlen akcióját jelenti a hatalomnak a nyilvános platformok elhallgattatására.

Egyre több országban kerülnek bannolásra eme felületek. Amerika az év elején tiltotta be a TikTokot, miután a helyi Z-generáció fiatalsága elképesztő többségben tanúsított Palesztina-párti attitűdöt. Épp a napokban vert lakatot Oroszország a YouTube-ra és a Rumble-re, miután azok megtűrik felületeiken a ruszki propagandával nem konform tartalmakat. A TikTokot már az ukrán invázió kezdeténél kivéreztette Putyin, a Facebook pedig hosszú évek óta nem elérhető az országban.

Facebook Girl

Az Elon Musk igazgatta X (Twitter) kivonulni kényszerült Brazíliából, amiért az nem hajlandó támogatni a helyi hatalom cenzúra-törekvéseit. Hasonló sorsa lehet az X-nek az EU-ban is, amennyiben Musk nem akarja kitiltani az izraeli brutalitásokat bíráló véleménynyilvánítók fiókjait.

Tucker Carlson jobboldali riporter szerint Durov letartóztatása egyértelmű üzenet Musk-nak, hogy most ő következik a kilövési listán.

Visszajelzés
0 hozzászólás
Beágyazott kommentek
Minden hozzászólás