Vége szakad azon derűs napoknak, amikor a megújuló energia terjedését maguk a környezetvédők akadályozták. A 90-es évek során kelt vita szerint a szélerőművek megzavarják a madarak röptét, ezért, hacsak nem szeretnénk madárpokalipszist előidézni, mellőznünk kell ezen építményeket a fosszilis erőművek javára.
Bár a nevetséges ellenérvekkel körített álzöld szabotázskísérletek végül röhögőgörcsbe fulladtak, néminemű veszélyt mégiscsak jelentenek a szélerőművek a madárpopulációkra. Azok ugyanis előszeretettel röppennek bele az óriási ventillátorok lapátjába.
Hogy eme csúf baleseteknek elejét vegyük, nem egyébre van szükségünk, mint a szélkerekek lapátjai közül legalább az egyik feketére festésére. Roppant nehéz szülésnek bizonyult évtizedek kísérletezései után rájönni a titok nyitjára, ám tényleg mindössze ennyi tevékenység kell ahhoz, hogy a madarak halálozási arányát 70%-kal redukáljuk.
Minden egyes, az élővilág megóvására tett intézkedés üdvösnek mondható, azonban a madarak elhullása iránt aggódók kedvéért elmondjuk, hogy egy korábban publikált kutatás szerint az elektromos energiát előállító erőműtípusok közül eleve utolsó helyen végeznek a széllapátok – azaz ők a legkevésbé hibáztathatók a madárpopulációk genocídiuma szempontjából, a szén -és atomerőművekkel szemben.