Megkongatta a vészharangot a cseh hadsereg, merthogy a toborzótisztek a radikálisan feltekert hangerő ellenére sem képesek annak fennmaradásához szükséges létszámú ágyútöltelék verbuválására. A fatális összeomlás gyakorlatilag visszafordíthatatlannak bizonyul, ha fellebbentjük a tényt, hogy egyes divíziók immár 50 százalékot meghaladó létszámhiánnyal küzdenek.
2021-ben az igényekhez képest mindössze 56 százalékot tett ki a katonai szolgálatra jelentkezők száma, ám egy évre rá a frissen kibontakozó megélhetési válság és a vakcinák gátlásokat felszámoló, agressziót felfokozó hatása végett 85 százalékra ugrott a sikeresen kelepcébe csalt fiatalság mennyisége. Újabb esztendő elteltével azonban megint bezuhant a jelentkezői létszám.
Ahogy az amerikai, úgy a cseh fiatalokat is immár gimnáziumi éveik alatt igyekeznek becserkészni a hadsereg fejvadászai, mivel az éretlen kamaszok könnyebben manipulálhatók a rendszer alázatos szolgálatára, mint akár az alig néhány évvel később kudarcélmények sokaságán átvergődő áldozatok. Utóbbiak élőben megtapasztalták immár, hogyan is bánik velük a fejük fölött trónoló rendszer, ennek nyomán fejvesztve menekülnek a felkínált szolgálati pozíciók alól.
Karel Rehka, a cseh hadsereg tábornoka jelenlegi formájában fenntarthatatlannak nevezte a hadsereget, így az “nem marad képes a béke megőrzésére és a potenciális ellenségek elhessegetésére”.
Mint minden karhatalmi szerv, úgy a hadseregek is kizárólag külső és megnevezett ellenségekkel való riogatás által képesek a maguk uradalmát bebetonozni. Ám amint kiderül, hogy a lakosság tényleges ellenségei a belföldi karhatalmi struktúrán belül, az államigazgatási és politikai szférában regnálnak, rögvest felszámolódik a külső fenyegetettségek iránti fogékonyság, parádézzanak akármilyen Putyinok meg Kim Jong Un-ok a béke imaginárius felszámolására.
A csehekkel párhuzamosan az angol, német, magyar, román és szlovák haderő egyaránt vért izzadva küszködik a hadsereg emberállományának feltöltésével. Rehka tábornok elmondta, hogy hiába a legfejlettebb honvédelmi és hadműveleti technológiák, azok szakértő és roppant intelligens kezelőszemélyzet híján nem bizonyulnak többnek egy halom méregdrága ócskavasnál. Teljesen hiábavalóan vernek el az államok milliárd eurókat ezen felesleges hulladékok beszerzésére.
A fiatalság katonaság iránti szenvedélyének elmúlása világméretű jelenség, ami nem véletlen. Addig szapulták az öregek a fiatalságot a “Nem ártana neked egy kis katonaság!” mételyező mantrájával, hogy immár akkor sem jelentkeznének a hadseregbe, ha éppen szomszédaikat pufogtatná lefele az országba betörő fanatikus barbár horda.
A NATO bevallása szerint 35 és 50 közti mennyiségű extra dandárra volna szükségük egy esetleges nyugat ellen irányuló orosz hadművelet visszaveréséhez, melyekkel jelenleg bizony nem rendelkeznek.
A NATO berkeiben a legnagyobb szakemberhiányt Románia generálja, kiknek 4 darab Patriot légelhárító egységéből csak kettő van üzemben, F-16-osaik pedig pilótahiány végett nem képesek felszállni egy esetleges anyaföldet érő támadás esetén. Komoly gondot jelent továbbá a korai pályaelhagyás, amikor a bakák néhány év szolgálat után felmondanak a honvédségnél. Ennek megakadályozására egyelőre nem részletezett financiális íncentívákat kíván bevezetni a román állam, miközben törvénymódosításokon is gondolkoznak, melyek által megkönnyíthetővé válik a hadra fogható fiatalok összeírása és szolgálatba állítása.
Mindenesetre a cseh kormány hiába tornászta fel a maga digitális kampányainak hangerejét, nem jelentkeznek többen szolgálatra, noha a kormány napi szinten riogatja a népet Putyin hadainak érkeztével. Szeptember 1-től már leszállított követelményekkel, belépési bónuszokkal és az előmenetel felgyorsított lehetőségével igyekeznek csábítani a fiatalokat a frontra. Ám az idén nyáron a pozitív belépési szándék kifacsarásának elősegítésére gründolt katonai tábor csúfos kudarcnak minősült, miután alig 80 diákot sikerült a háromhetes bemelegítő képzésre elcsábítani.
Jelenleg az EU-n belüli honvédségek berkeiben egyedül az Oroszország közvetlen tőszomszédságát “élvező” lengyelek nem küszködnek komoly toborzási problémákkal. Az orosz fenyegetés végett viszont a kormány az elég irreálisan hangzó 300 ezer főre kívánja duzzasztani a jelenleg 210 ezer környéki állományt. Mindez annak fényében eltúlzott cél, hogy a francia (205 ezer), német (185 ezer), olasz (170 ezer), s kiváltképp az angol (140 ezer) hadsereg sem bír ennyi katonával.