3 éven át tartó heves vita előzte meg azt a lépést, hogy 2018 júniusában a kanadai parlament elsöprő többséggel megszavazza a cannabis legalizálását. Kanada miniszterelnöke, Justin Trudeau már a 2015-ös választási kampányában kiállt ama terve mellett, hogy Hollandia után a világ második országaként a marihuána birtoklása, fogyasztása és értékesítése is teljesen szabad legyen.
Maga a törvény idén októberben lép érvénybe. A cégek alig várják már a jeles napot, amikor cannabis alapú üdítők, étrend-kiegészítők és élelmiszerek sokaságát dobhatják piacra. E termékek forgalmazása csak egy évvel később kerül engedélyezésre, az egészségügyi bevizsgálások szükségessége miatt.
A marihuána birtoklása és fogyasztása a dohányhoz és az alkoholhoz hasonlóan szigorúan szabályozásra kerül. Kizárólag 18 éven felülieknek szabad árusítani a cannabis alapú termékeket. Egy személy nyílt területen maximum 30 gramm marihuánát birtokolhat, és háztartásonként legfeljebb 4 tő termeszthető.
A legalizálásban hatalmas szerepe volt ama ténynek is, hogy a mintegy egy évszázada létező és lényegében változatlan marihuána-törvény súlyosan büntette és bélyegezte a fogyasztókat, miközben Kanada lakossága a világ legnagyobb felhasználói közé tartozik.
Az USA, valamint Oroszország között szendvicsbe szorult kanadai lakosság azonban nem örülhet felhőtlenül. Mivel a szomszédos országokban a marihuána fogyasztása és birtoklása továbbra is illegális marad, a THC vérből való kimutathatóságának két hetes lappangási ideje alatt ezen országokba a beutazás rendkívül kockázatos, és a vétkes kanadai polgárok végleges kitiltását vonhatja maga után. Az sem segít eme zűr enyhítésében, hogy a Donald Trump-féle hatalommal kereskedelmi viszályok is zajlanak.