Az eleddig évenkénti vagy minden szóba jöhető kategóriában általam legkiválóbbnak ítélt előadók több etapot átölelő listáját követően most változtassunk kicsit a tematikán, és válogassuk ki kategória szerint is a legfigyelemreméltóbb nevezőket a világ gyakorlatilag bármely Got Talent kiadásainak összességéből.

A Got Talent jelenleg az egyetlen globális tehetségkutató franchise, melyet nem kizárólag a jövő popsztárjainak felkutatására gründolnak, hanem a nevezők gyakorlatilag bármely műfajban indulhatnak, melyet lehetséges legalább részint előadóművészetnek hívni.

Az egyes évadok nevezőinek gazdag listáját gyarapítják tehát az énekesek mellett humoristák, bűvészek, állatidomárok, cirkuszi artisták, táncosok (dögivel!), vagy akár roppant igénytelen trash-mutatványosok, kiknek roppant komikus bukdácsolásai alkotják a nézőközönség könnyes hahotázásra ingerlő képességét.

Most így első ízben mégiscsak ismerkedjünk meg néhány rendkívül tehetséges énekessel, kiknek mesés hangja még az én légkalapács színvonalú techno-ütemekhez szokott füleimet is megszelídítette.

10Makayla Phillips (amerikai)

A műsorfelvétel idején roppant fiatal lány ugyan csak feldolgozásokat énekel, mégis, ebben a nem épp előadóművészet csúcsa kategóriában igencsak mesés előadmányokkal örvendeztetett meg minket. Egy dolog miatt nem soroltam őt előbbre: úgy vettem észre, hogy legnagyobb teljesítményét a meghallgatáson adta, ezután viszont kevésbé szerencsés számválasztásaival már nem hozta ugyanazt a magas színvonalat. Ja, és kár volt elrontani az egyszerű, de kedves stílusát a rá aggatott roppant előnytelen csicsákkal.

9Roberta Battaglia (kanadai)

Szegény kislány a lehető legrosszabbkor nevezett be a műsorba, hiszen a COVID-karantén tönkre tette az ő évadát. Mindenesetre ő még ettől rendkívüli hangot tett le az asztalra, Sofia Vergara első alkalmas Golden Buzzerét is megérdemelten zsebelte be.

Sajnos nem találtam egy, az összes előadást egyben közlő klipet, így aki kíváncsi Roberta másik nagy alakítására egy mesés háttér előtt, az kattintson ide.

8Susan Boyle (angol)

Megmondom őszintén, az ő hangját, habitusát és produkcióit sem kedvelem. Viszont ő volt a legelső, Got Talent vetélkedőt nyert énekesnő, kinek győzelme után aztán tényleg sikerült befutnia és kvázi világsztárt faragnia magából. Egy munkanélküli, alapból nem épp esztétikus, koránál fogva már erőteljesen kedvezőtlennek számító nevező lett milliók nagy kedvencévé és egyben inspirációjává. Így mégiscsak nagy vétek volna részemről az ő nevét és persze felejthetetlen produkcióit kihagyni a felsorolásból.

7Courtney Hadwin (angol)

Sokmindent nem tudok a hippi kor többnyire korán haló legendáiról, mint Otis Redding, Janis Joplin, vagy James Brown, mindenesetre a 2018-as Got Talent évad idején mindössze 14 éves Courtney Hadwin ezekkel az 50+éves legendákkal hódította meg a YouTube-felhasználókat – ugyanis az ő nevezéses klipje az egyik legnézettebb Got Talent videó a platformon.

Hála az égnek az ő minden fellépést tömörítő videója még elérhető, úgyhogy bónuszként azt is megtekinthetitek, ahogy egy saját számát adja elő a Got Talent Champions-ben.

Mégis a benevezős mutatványa vált igencsak ikonikussá, és ez elsősorban a nem mindennapi koreográfiájának és arckifejezésének köszönhető. Szegényke annyira rettenetesen izgult, hogy egész egyszerűen nem tudott ügyelni a mozgásra, így akaratlanul is egy olyan show-t vágott le, ahol nem gátolták ők a kötelezően elvárt színpadi klisék.

Mellesleg nagyon jól énekel.

6Rúzsa Magdolna (magyar)

Nem zárhattam le ezt a listát magyar nevező nélkül, úgyhogy kerüljön ide a valószínűleg valaha volt legnagyobb hazai tehetségkutató-győztes, már amennyiben a győzelmet követő karrierutat választjuk fokmércéül.

Ugyan Tóth Vera és Tóth Gabi is ebből a tehetségkutató-akolból kerültek ki, Vera sajnos elég hamar eltűnt a közéletből, Tóth Gabi személyét és pályafutását látván meg szerintem egyértelmű, miért Rúzsa Magdit pakoltam be ebbe a listába. 🙂 Mindannyian jobban járunk vele.

Magáról Rúzsa Magdiról: szerintem a mellékelt klip önmagáért beszél, szegényke meg volt zavarodva, mint vasorrú bába a mágneses viharban, de iszonytató lámpaláza így visszamenőleg csak még kedvesebbé teszi az ő személyét és előadását egyaránt. Rúzsa Magdi volt anno egyébként 2007 környékén az egyetlen hazai popsztár, kinek dalait hallván nem volt késztetésem rögtön kivágni a rádiót az utcára – ez tőlem Grammy-díjjal felérő elismerés!

5Angelina Jordan (norvég)

Ő egy kevésbé ismert kislány, mivel a Got Talent norvég változatában tűnt fel először, amit aztán jól meg is nyert – 7 évesen! Ottani nevezős dalának a Seress Rezső-féle “Szomorú vasárnap” angol átiratát választotta. Aki kíváncsi erre, ide kattintva találhatja meg.

Amit viszont beillesztettem ebbe a cikkbe, az a néhány évvel későbbi Got Talent Champions-beli szereplése. Itt már 14 évesen, jóval kiforrottabb hanggal és nemzetközi közönség előtt ismételte meg ugyanazt a csodát, amit 2014-ben odahaza megélhettek a nyilvánvalóan rögvest újdonsült rajongókká lett hallgatói.

4Gabriella Laberge (kanadai francia)

Ő ugyan feltűnt az AGT 2021-es évadában, a négy igen ellenére mégsem engedte be őt a zsűri az élő műsorba. A mai napig legfelháborítóbb húzásnak érzem ezt a döntést, merthogy Gabriella hangja valóban csodálatos, és hegedűje bevetésével a játékba még egy kicsivel többet is adott egy szimpla ének-produkciónál.

Szerencsére nem itt lépett fel egyedül: a The Voice 2016-os francia kiadásában is megmutatkozott, és bár azt sem sikerült megnyernie, a mai napig az egyik legkiemelkedőbb és egyben legnézettebb bemutató előadást nyújtotta.

3Aida Nikolajcsuk (ukrán)

Az ő sztorija aztán igazán komikus. A nevezése idején 30 éves pénztárosnő gyakorlatilag zéró elvárás mellett úgy döntött, benevez az X-Faktor ukrán kiadásába. Pontosabban barátnője rendezte el a komplett adminisztrációs folyamatot a feje fölött.

A soha éneket nem tanult, kizárólag otthon a tükör előtt vagy nagymamájával gyakorló hölgyemény szinte sokkot kapott, amikor előadása közben leállította őt a zsűri. Mint kiderült, azzal gyanúsították, hogy saját hangja megmutatása helyett playback-el, ezért felénekeltették vele elölről a számot akapellában, zenei kíséret nélkül.

A zsűri kikerekedett szemmel bámulta, ahogy Aida vokálja tökéletesen megegyezik a játszott zenébe illesztett énekhanggal, amit ők professzionálisan masterelt felvételnek hittek. Így hát mit volt mit tenni, Aida meg sem állt a végső győzelemig.

2Gerphil G. Flores (filippínó-német)

Aidához hasonlóan ő is kalandos életet élt meg a színpadon. Az eredetileg a Pilipinas Got talent-be nevezett lányt kiközösítette a zsűri, mert úgymond nem prezentált eladható slágereket – ő ugyanis klasszikus műfajokban utazik, és mindennemű csalódása, szorongása, temérdek visszautasítás ellenére sem szándékozott letérni választott útjáról.

Miután nevezett traumájából eredő félelmeit legyőzte a nyilvános szerepléstől, 2015-ben újfent megpróbálta tehetségét megvillogtatni – ám immár a Szingapúrban forgatott Asia’s Got Talent-ben, melynek zenei szempontból jóval képzett zsűrije és joviálisabb viselkedése nyomán Gerphil egész a döntőig vitte, hol végül a dobogó harmadik fokára sikerült felkerülnie.

Gerphil személyes ízlése mellett a maga kinézetében és énekhangjában is tökéletesen passzol a kora XX. századi nagy színművészeti előadókhoz, úgyhogy igazán jó döntést hozott a maga igaza mellett való kiállásával.

1Cristina Ramos (spanyol)

Na ő aztán a modern előadóművészet csúcsa. Cristina ugyan saját zenét nem ír (legalábbis Got Talent-es szerepléseiig ezt nem tette), viszont ahogy előadja a rockzene aranykorának legismertebb slágereit, azt valami iszonyat brutalitással teszi.

Orkán erejű vokáljával először a 2016-os Got Talent Espana-t nyerte meg, majd a 2019-es Britain’s Got Talent: The Champions-ben nyomta le legütősebb performanszát (ezért is ezt szerkesztettem be). Ugyanebben az évben a kici kínai (licenceletlen) utánzat World’s Got Talent-ben is megmérettette magát, s rögtön meg is ajándékozta őt a zsűri egy golden buzzerrel.

Visszajelzés
0 hozzászólás
Beágyazott kommentek
Minden hozzászólás