Szarból várat: emberi ürülékből készül a jövő építőanyaga

0

Még hogy szarból nem lehet várat építeni! Hamarosan akár saját házunk falán is viszontláthatjuk ürülékünket, amennyiben az újonnan piacra kerülő biotéglákból vásárolunk.

Az innovatív építőanyag bevezetésének legfőbb indoka az agyagbányászat által okozott károk mérséklése. Évente 1500 milliárd (!) tégla kerül előállításra bolygó szerte, ehhez nem kevesebb, mint 3,13 milliárd köbméter agyagos földre van szükség minden egyes esztendőben.

Ekkora mennyiségű nyersanyag felhozatala akár több száz méter mélyről történik, az agyagbányákon és közvetlen környékükön pedig a teljes élővilágot letarolják. A legjobb minőségű agyag a tavak-folyók medrének környékén termelhető ki, így az emberiség ellátása érdekében a vízi élővilág is folyamatosan pusztul.

Arra azért még várhatunk egy darabig, mire a jól bevált agyagot teljes mértékben helyettesíti a szar. Az első piacra kerülő termékek mintegy 25%-nyi kakit tartalmaznak. Az ürülék hozzáadásával készült tégla azonban pontosan olyan erős, mint hagyományos társai, és a legtöbb építészeti szabványnak megfelel. További előnye a fentiek mellett, hogy szigetelőképessége is magasabb hatásfokú.