Az ezredforduló óta a permanens válságok korát éljük. Miközben a politikusok, new age spiritiszták, de még az alkesz szomszéd Pesta bácsi is a szabad piac által köreinkbe alászállt aranykorról mantrázzák ostobaságaikat, addig évről évre, sőt mi több, napról napra újabb gazdasági, ipari és diplomáciai katasztrófáktól hallhatjuk az éterbe zengő híreket.
A „nem süllyedünk” filozófia mentén addig árasztódik elménkbe a hamis és hazug pozitivizmus-mantra, valamint az „ez minden világok legjobbika” világnézettel nem azonosulók elnyomása és büntetgetése, mígnem a komplett emberi faj a kihalás peremére kerül. Ezután már csak egy láthatatlan, érzékelhetetlen, orr nem szagolta, kéz nem tapintotta vírus rémképét kell bedobni a köztudatba, hogy a totalitárius hazudozás szisztémája által gyötört emberiség egyik pillanatról a másikra álljon át a jajveszékelés, halálrettegés bűvkörének rituális kiszolgálására.
Lássuk eleink véleményét a válságokról, kik azoknak világpolitikai, gazdasági és személyes életünkre vonatkozó aspektusait egyaránt megvilágítják.
„Minden társadalom három étkezésnyire van a káosztól.”
– Lenin
„A legegyszerűbb módja egy probléma megoldásának, hogy letagadjuk annak létezését.”
– Isaac Asimov
“A nehézségek megerősítik, vagy megnyomorítják az embert.”
– Margaret Mitchell, Gone with the Wind
“A sci-fi írók előre látják az elkerülhetetlent, és bár a problémák és katasztrófák kikerülhetetlenek, a megoldások nem.”
– Isaac Asimov
“Az emberek mindig a lehető legértelmesebb dolgot cselekszik – miután minden lehetséges idióta alternatívát kipróbálták, és egyik sem működött.”
– Richard Buckminster Fuller
“Egyszer a tolerancia oly mértéket ér el, hogy az intelligens emberek részére megtiltják majd a gondolkodást, csak hogy ne bántsák meg a fogyatékosokat.”
– Fyodor Dostoevsky
“A piacokat állati ösztönök vezérlik, nem pedig a ráció.”
– John Maynard Keynes
“A piacok tovább maradnak irracionálisak, mint fizetőképesek.”
– John Maynard Keynes
“Az emberiség nagy problémája a következő: kőkori érzelmekkel, középkori intézményekkel és istenszerű technológiával rendelkezünk. Ez borzasztóan veszélyes, és a folyamatok összességében a válság felé tartanak.”
– Edward O. Wilson
“A válság pontosan ama tényből keletkezik, hogy a régi haldoklik, ám az új nem tud megszületni. Ebben az átmenetben morbid tünetek sokasága jelenik meg.”
– Antonio Gramsci, Prison Notebooks
“A hiba, melyet elkövethetsz, miközben nem is látod, azt gondolni, hogy élhetsz egy korrupt társadalomban anélkül, hogy magad is züllötté válnál. Végtére is, mit érhetsz el a pénzkeresés kényszerének visszautasításával? Megpróbálhatsz úgy viselkedni, hogy kívül állsz a gazdasági rendszeren, de nem tudsz. Meg kell változtatni a rendszert, vagy semmi nem változik.”
– George Orwell
“A szabadság illúziója addig folytatódik, míg profitábilis azt fenntartani. Abban a pillanatban, hogy az illúzió megteremtése túlontúl sokba kerül, leszerelik a díszletet, eltolják az asztalokat, visszahúzzák a függönyöket és láthatod a csupasz téglafalat a színpad mögött.”
– Frank Zappa
“A törvények által sújtott embereknek nem marad más reményük, mint kijátszani a hatalmat. Ha ellenségeik a törvények, ők is ellenségei lesznek a törvényeknek. Mindig veszélyesek lesznek, kiknek nincs mit veszteniük, mégis telve vannak reménnyel.”
– Edmund Burke
“Minél több a tilalom és szabály, a nép annál szegényebb, minél több a fegyver, a nép annál nyugtalanabb, minél több a rendelet, annál nagyobb a felfordulás, minél több a törvény, annál több a tolvaj és a rabló.”
– Lao-ce
“A szláv típusó “kategoristák” tudományosan irreális tevékenységének következményei, mint látjuk, olykor értelmetlen kérdések: “Hol laksz?”; “Mi a foglalkozásod?”; “Milyen vallású vagy?”; “Rassz”; “Nemzetség”, melyeket napjainkban logikus kérdéseknek hívunk. A XXI. századra vagy egyértelművé válik az emberiség számára, hogy e kérdések abszurdak és fejlődés-ellenesek, vagy pedig nem él többé ember a Földön.”
– Richard Buckminster Fuller
“A demokrácia nem létezhet permanens formájaként az államnak. Csak addig marad fenn, míg a választók rá nem jönnek, hogy ingyen javakat szavazhatnak meg maguknak a közös kincstárból. Ettől a pillanattól a többség mindig a legtöbbet ígérő jelöltre szavaz le, ennek következményeként a demokrácia mindig összeomlik a túlzottan laza fiskális politika következtében, melyet aztán diktatúra követ. A világ legnagyobb civilizációinak átlagos élettartama 200 év. Eme nemzetek a következő idősoron estek át: rabságból a spirituális hitbe; spirituális hitből a bátorságba; bátorságból a szabadságba; szabadságból a bőségbe; bőségből a kapzsiságba; kapzsiságból az apátiába; apátiából a függőségbe; függőségből vissza a rabságba.”
– Alexander Fraser Tytler
“A legkisebbek irányítanak minket: a legbutábbak, a legnemtelenebbek, a legkevésbé látnokok. A vezetőink a legrosszabbak, és nem vágunk vissza a dehumanizáló értékrend ellen, melyeket vezérelvekként adnak át nekünk.”
– Terence McKenna
“A legtöbb háborút nem dicsőséges királyok és vitéz tábornokok döntötték el, hanem tetvek és patkányok, amelyek fertőzést hordoztak és járványokat terjesztettek.”
– Szent-Györgyi Albert