Mi lesz az emberiséggel az atomháború után, a nagy Mad Max idején, amikor a nanotechnológia a piramisokhoz hasonlóan egy régvolt civilizáció értelmezhetetlen maradványa lesz csupán?
Szerencsénkre, szorgos kezeknek köszönhetően, a nukleáris lehullást követően sem kell örökké lemondanunk kedvenc computereinkről. Készül ugyanis a világvége utáni operációs rendszer, mellyel a legrosszabb állapotban lévő hulladék elektronikába is új élet lehelhető. Talán végigtolhatunk néhány Quake pályát a szomjan halásig.
A szerző, Virgil Dupras szerint a 2030-ra totálisan összeomló globális ellátási lánc végett nem lesz többé lehetőségünk mikroelektronikát előállítani. Néhány évtizedig rendelkezésünkre állnak azonban a korábban legyártott laptopok, vagy éppen iPhone-ok áramkörei, melyekbe begyűjtésük és újraprogramozásuk révén az összeomlást követően is életet lehelhetünk.
A rengeteg drót és NYÁK közül a mikrokontrollereket lesz leginkább lehetetlen házilag pótolni. Ezért a Collapse OS a világ egyik legtöbbet eladott mikroprocesszorára, a Zilog Z80-ra készül. Ez a kütyü szinte minden magára valamit is adó számítógép belsejében megtalálható volt. Többek között a ZX Spectrum, a Commodore 128, illetve egy rakás árkád játék és otthoni játékkonzol, mint a Sega Master System, Sega Game gear, Sega Genesis, illetve a Nintendo Game Boy részeként is megállta a helyét. A magyar Videoton TVC is ilyen processzort tartalmazott, aki tehát rendelkezik ilyennel, az rejtse el biztos helyre. Egyszer még életet menthet.
Aki pedig érzi magában a kurázsit: Dupras programozótársakat is keres a kakaóbiztos rendszer befejezéséhez, melyhez a szükséges forráskódokat biztosítja a Github-on.