Nem mindennapi elismerést zsebelhetett be a Facebook az év végeztével

0

Nem sok milliárdos technológiai mágnás létezik, akik ne értékelnék színleg meghatódottan és könnyes szemmel az őket ért elismeréseket (azért csak színleg hatódnak meg, mert legbelül elvárják, és úgy érzik, abszolút megérdemlik a kiemelt bánásmódot). Szegény Zuckerberg nem sok dicséretet zsebelhetett be az utóbbi években, időszerű volt hát, hogy ő is keze közé kaparintson valamiféle értékes díjat az „emberiséget egyesítő” „közösségi média” megteremtéséért való fáradságos erőfeszítéséért.

Idén végre el is nyerhette a jól megérdemelt elismerést, mivel a Yahoo! Finance egyik közvélemény-kutatásán igazán előkelő pozíciót sikerült elérnie neki és a nemrég Meta névre átkeresztelt Facebook vállalkozásának.

A Yahoo! Finance évről évre (közönségszavazatok alapján) kihirdeti az év cégét, akik a dúsgazdag befektetők szempontjából a legnagyobb kedvencnek bizonyultak az adott esztendőben. Ezt a díjat idén a Microsoft zsebelhette be, mellyel kapcsolatban kiemelik, hogy piaci kapitalizációja idén elérte a 2 billió dollárt, részvényárfolyama pedig 53%-kal növekedett az előző évhez képest.

Szarkasztikus fricskaként a Yahoo ugyancsak megkérdezi befektetői olvasótáborát arról, mely cégek viselkedését tartották a legelfogadhatatlanabbnak az adott évben, s ebből kifolyólag válnak méltókká „az év legrosszabb vállalata” citromdíjának elnyerésére.

wall_street_gain

A verseny roppant szorosnak bizonyult, hiszen bőven akadtak jelentkezők az idei évben. Elegendő csak a szépséges kamionokat gyártó Nikola cégre gondolnunk, melyről kiderült, hogy néhány 3D-s grafikán felül semmi teljesítmény vagy valós technikai tudás nincs a cég mögött. Ott volt aztán a januári Gamestop-botránnyal híressé lett Robinhood nevű cég is, melyen keresztül bosszulták meg a kisbefektetőkké avanzsált kizsákmányolt proletárok, hogy milliárdos portfoliocégek shortolással döntik be azon vállalatokat, melyeket kívánnak kivéreztetni, majd az akció nyomán busás vagyonokkal is gazdagodni.

A pálmát azonban nem más vihette el, mint a gyakorlatilag hétről hétre újabb meg újabb botrányok tengerében agonizáló Facebook.

A Facebook idei év során összetorlódott bűnlajstroma a következő listaelemekkel telítődött gyakorlatilag megállíthatatlanul az egész évben: antitrösztperek sokasága, a választók politikai befolyásolása megrendelésre, a féknyúzterjesztés eltűrése a növekedésért cserébe, cenzúrázások és elhallgattatások sokasága szintén megrendelésre, valamint a COVID-dal kapcsolatos álhírek futótűzszerű terjesztése, melynek kontrollját teljes egészében a gyógyszar -és vakcinalobbi oltásos oltalma alá helyezte a cég. Szintúgy jól felhergelték a lakosságot a tévinformációkat közlő és hiteles tudományos tényeket megbélyegző „fact checker”-jeikkel.

Kevesen tudják, hogy a Facebook cég nem kizárólag a hírhedt antiszociális médiát birtokolja, hanem a szélhámos és álnok módon annak alternatíváinak kikiáltott Instagramot, Snapchatet, valamint az Oculus nevezetű VR-márkát. Aki tehát mondjuk tinédzserként azt mondja, hogy a Facebook nyugdíjasoknak való, ő már kizárólag az Instán van fent, az csöbörből vödörbe esett.

matheus-ferrero-350443-unsplash

Szerencsére a Tiktok nem tartozik a Facebook ernyője alá, de az meg már oly mértékben alázuhant bárminemű színvonalnak nevezhető fogalomnak, hogy ahhoz képest még egy Instagram is magas művészetnek tekinthető.

Természetesen Zuck egyéb fusimunkáit is bőséggel érték kritikák: Az Oculus VR-ról kiderült, hogy nem szól akkorát, mint korábban gondolták, így a VR-forradalom elmaradása végett az béklyót kötöz a cég pénzügyi eredményeire. A Whatsapp terén Zuck ama hazugságáról hullt le a lepel, hogy az teljesen biztonságos, titkosított csatornát biztosít két beszélgető fél között, holott dehogyis. Gyakorlatilag bármilyen titkosszolgálat vagy állami szerv probléma nélkül lehallgathatja diskurációinkat. Még a Whatsapp adminjai is monitorozzák a személyes beszélgetéseket, és ha valaki olyan hírt merészel megosztani mondjuk a COVID-kapcsán, mely eltér a hivatalos féknyúz-narratívától, akkor a fogadó felet figyelmeztetik, vagy megakadályozzák részére a link elküldését.

Szegény Instagram ama vád révén kapott kegyetlen gyomrost, hogy a Facebookról erre a platformra migráló gyerekek, kamaszok és fiatal felnőttek lelkivilágában nagy mértékű rombolást képes véghez vinni az Instagram álomvilága, melyben mindenki tökéletes alakkal, világraszóló boldogságban éli szivárványos életét valahol egy távoli szigetvilágban.

Annyira a sárga földig züllött idén a Facebook renoméja, hogy Zuck megkísérelte ugyanazt, amit egy évszázaddal ezelőtt az olajmágnás rablóbárok: átkeresztelte cégét Meta névre, hogy ez által szabaduljon a Facebook szennyes karmát és baljós világot prognosztizáló márkájától. Egyúttal be is jelentett egy új virtuális dimenziót Metaverzum néven, melyet természetesen Zuck vállalata épít ki és kontrollál a világ népessége részére, hogy oda kerüljenek betuszkolásra a fizikai létezés jogától végérvényesen megfosztandó bér -és adósrabszolgák.

fantasy_reality

A Facebook-ot a világ legrosszabb cégének megszavazó befektetők szerint egy mód van arra, hogy Zuck helyrehozza az elmúlt esztendő során vétett bakijait: tornássza fel a Meta részvényárfolyamát, mely ugyan 22%-ot növekedett az idei évben, annak üteme azonban messze elmaradt a többi techcég (pl. Microsoft) eredményéhez képest.

Ha ez megvan, rögtön más fényben pompázik majd a befektetők részéről a polgárháborút gerjesztő antiszociális média, a pedofilok paradicsoma Instagram, a titkosszolgálatok kedvence Whatsapp, meg a pénznyelő Oculus renoméja.