Miközben az amerikaiak jó része az elnökválasztás hevületétől szenved gyomorgörcsben és hányingerben, néhány kisebb tagállam népszavazást is levezényelt egyes, állampolgárokat ténylegesen is érintő kérdésben.
A Kaliforniai szavazók megvétózták például azon korábbi rendelkezést, miszerint az Uber -és Lyft sofőrök alkalmazottnak számítanak, hiszen amennyiben nem áldoznák a sofőrök minden idejüket mások seggének furikázására, nem élhetnének meg azon alamizsnából, melyet az egyes fuvarok után kapnának feudalista földesuraiktól. Mindezek ellenére úgy tűnik, a többség akaratával egyezik az Uber-sofőrök független vállalkozóvá kinevezése, holott pusztán két tényező hiányzik belőlük mindehhez: a függetlenség és a vállalkozás. Nyilván a többség nem működik UBER-sofőrként, így jobban tudják náluk, miként kéne kategorizálni őket adózási szempontból.
Fontos megjegyzés az UBER-rel kapcsolatban, hogy azon cégek közé sorolható, akik fennállásuk óta soha nem termeltek profitot, ebből kifolyólag nincs létjogosultságuk és pláne nem mondhatnák meg önhatalmúlag, az Újbeszél szótárban miféle új kifejezést találjanak ki az általuk csicskáztatott alkalmazottakra.
A kamutalista hajléktalan milliárdosokat egy ép elméjű rendszerben pontosan ugyanolyan jellegű jogok illetnének meg, mint egy szabvány földönfutót.
Időközben New Jersey-ben, valamint Arizonában zöld utat adtak a könnyű drogok, köztük a marihuána legalizálásának, Dél-Dakotában pedig (egyelőre) az orvosi marihuána receptre való kiadását hagyták jóvá a szavazópolgárok.
A legmeglepőbb eredményt azonban az Oregon-ban tartott népszavazás mutatta. San Francisco erőteljes dzsentrifikációja, illetve a Szilícium-völgy rákszerű terjedése után az ebben az államban található Portland-ba menekültek a valódi hippik, illetve utódaik, akik 1967-ben még San Franciscoban ünnepelték a szerelem nyarát marihuánával, LSD-vel és varázsgombákkal.
Az oregoni szavazók oly radikálisan liberalizálták most a drogpiacot, hogy a könnyű drogok, mint a marihuána, a varázsgomba és az LSD legalizálása mellett egyenesen minden létező kábítószer birtoklását és fogyasztását dekriminalizálták, így a metamfetamint, kokaint és heroint egyaránt! Továbbra sem jelent ez teljes legalitást, hiszen a szabálysértés vétke továbbra is fennáll az efféle szereket birtoklókkal szemben, mindenesetre a karhatalmi üldöztetések nagy mértékben csillapodnak, és a kemény drogokat birtoklókat rácsok helyett rehabilitációra küldik.
Azért a heroint és metamfetamint dekriminalizálni elég vakmerő lépés Oregon polgárai részéről.