A kapitalista elmebajnak nincs határa. Miután vért hugyoztak azért, hogy különféle CIA-akciók révén megszabadítsanak bennünket a világ kommunistáitól, most úgy döntöttek, saját rendszerük fennmaradása érdekében be kell vezetniük a kommunizmust az egész világra. Természetesen nem a „mindenki képességei szerint, mindenki szükségleteinek megfelelően” filozófia emberiségre kiterjesztését értik ez alatt, hanem egy afféle erőszakos kolhozosítás / téeszesítés-szerű intézkedéscsomagot.
Bill Ackman milliárdos fejéből pattant ki a roppant ragyogó ötlet: mivel a kapitalizmus kizárja az emberiség 90%-a részére a tőkéhez jutást, tegyük az egész emberiséget tőkéssé!
Hol is van a kutya elásva? Elvégre a milliárdosokat úgy ismerjük, mint az önzetlen atyaúristenség megtestesítőit, nem? Nagy taps illeti Ackmant ötletéért, mert valóban nehezen, kizárólag az apró betűs részek alapos elemzésével vehetjük észre a turpisságot.
Lássuk először a javaslatot nagy vonalakban. Az ötlet szerint minden megszületendő csecsemő részére kötelező folyószámlát nyitna az állam valamelyik bankon keresztül, melyre egy véletlenszerűen összeállított, ún. díjmentes részvényindex alap kerül. A csomag értéke a csecsemő születésekor 6750 dollárt tenne ki, és egészen addig kamatozik, míg az illető kisbaba nyugdíjba nem vonul. Ekkor felszabadulna a számla teljes összege, melyre 8% éves kamatot ígérne Ackman. Nyugdíjba vonuláskor a kamatos kamatnak köszönhetően a 6750 dollárnyi számlapénz ekkorra közel 1 millió dollárt tenne ki, ezzel megoldván az emberiség félelmét, hogy miből fogják eltartani magukat nyugdíjas éveikben.
A jelenlegi rendszer szerint (Amerikában) a munkaerő egy jelentős része mindenféle részvényekből álló vegyes portfóliót kénytelen összekattintgatni, melyből vagy lesz haszon a visszavonulás idejére, vagy nem. E csomagok válságállósága ugyanis cérna vékonyságú. Lényegében pont eme bökkenő miatt kénytelen a kormány rendszerint mentőövet dobni a becsődölt bankoknak és óriásvállalatoknak, különben a másodperc tört része alatt veszne oda tömegek nyugdíj-megtakarítása, amiből már nem gazdasági válság, hanem civilizációs összeomlás eszkalálódna.
Bár meglehetősen nagy a veszélye egy gazdasági válság esetén a nyugdíjportfólió megsemmisülésének, a rendszer leváltása helyett inkább adjunk mindenkinek kötelező érvénnyel egy ilyen csomagot. Így probléma esetén az egész emberiség magasságos méltóságában halhat éhen, miután az utolsó fillérek is elpárolognak a megtakarítási számlánkról, például egy aranyos kis gazdasági válság következtében.
Léteznek sokkalta biztosabb, alternatív módszerei a békés nyugdíjas évekbe való átevezéshez még az USA-ban is, ám a 401(k) néven ismert bevallási módozathoz oly mértékű adókedvezmények társulnak, hogy a várható veszélyekkel mit sem törődve munkáltatók milliói pörgettetik a félkarú rablót alkalmazottaikkal. Mintha nem az volna az aranyszabály, hogy végül mindig a ház nyer.
Képzeljük el a szituációt, hogy ott csücsül a számlánkon 300 millió Forint, mely kizárólag arra vár, hogy egy év múlva, 65 évesen a teljes összeget megkaparintsuk. Egyszer csak hopp, jön egy válság. Nagy GDP csökkenés, majd a portfóliónkban szereplő részvénytársaságok jó része becsődöl, nullára redukálva 65 év alatt békésen kuporgatott vagyonunkat. Közben persze semmilyen más egyéb forrásból nem tartalékoltunk, hiszen feudalista overlordjainktól megkaptuk az ukázt, hogy 40+ év szorgos bérrabszolgáskodást követően vár minket a kánaán. Így aztán nem is kell a nyugdíjas évek tartalékát belekalkulálni a fizetésekbe, ennek nyomán, aki nem vesztette el minden maradék agysejtjét sem lesz képes érdemben félretenni. Zseniális, bravó!
Ausztrália jó 30 éve rendelkezik hasonló nyugdíjrendszerrel, ahol mindenki annyiból él meg, amennyit aktív évei alatt félrerakott. Ám ott rendelkeznek a rendszer fölött részleges kontrollal az emberek, mivel van beleszólásuk a félretett pénz mértékébe, a befektetés helyébe, ugyanakkor senki nem ígér részükre éves 8%-nyi kamatos kamatot. Az ausztrál nyugdíjrendszer messze nem tökéletes, viszont fenntarthatóbb, mint Bill Ackman agymenése.
A kötelező privát nyugdíjszámla a jelenkori zombicégek problémáját is megoldaná papíron. Minek is kéne a szabad piac elvei szerint az életképtelen cégeket, melyek saját működési költségeik kitermelésére is képtelenek, bedőlni hagyni, mikor ugyanezen kistafírungozott hullákat be lehet gyömöszölni 65 év élettartamú befektetési csomagokba? Ha nem ez a zsenialitás abszolút fokmércéje, hát semmi.
Amennyiben nem dől magától romba a rendszer, és valamilyen isteni csoda révén mégis eléldegél a számla a tulajdonosa 65 éves koráig, az is elegendő az éhen haláshoz, ha pusztán az eléggé abszurd 8% helyett a jóval realisztikusabb 3% körüli éves reálhozamot produkálják az összedobált papírok. Így 45 éven keresztül szorgosan dolgozó nyugdíjasunk az ígért 1 millió helyett máris alig 46 ezer dollár „büszke” birtokosa lesz. Ha nem tervez 2 évnél tovább élni betöltött 65. éve után, akkor persze jó lóra tett, máskülönben meg jól lóvá tették.
A javaslat lényegében nem más, mint a jóléti állam totális privatizációja. Lényege, hogy a kapitalizmus soha nem ismerné fel: az emberek rendelkeznek alapvető szükségletekkel, mint élelem, fedél, víz és fűtés, melyek biztosítása nem lehet pénzkérdés. Kényszerből megdolgoztatni az embert mindezekért pedig a saját farkát kergető kutya filozófiájával egyenlő rangra helyezi a rendszert. Először is, mindezen dolgok ingyen rendelkezésre állnának a természetben, és az emberek jó 90%-a saját maga képes lenne gondoskodni mindezen szükségleteiről, amennyiben a kapitalisták nem akadályoznák meg a hozzájutást közvetítő eszköz (pénz) követelése nélkül. Másrészt mindezen szükségletek nem elvonhatók, hanem alapvető feltételei a foglalkoztathatóságnak, vagyis mindezen feltételek biztosítása nélkül az ember munkaképessége is elveszik.
Az állami juttatások eleve eme mélyszegénységi állapot elkerüléséről kellene, hogy szóljanak, mely állapotban a „humán erőforrás” már képtelen a szájába jutó falat megtermelésére, hiszen a foglalkoztathatóságnak rendkívül szigorú pénzügyi követelményei vannak. Persze a vadkapitalisták mindebből mit sem értenek, az ő seggüket kvázi ingyen furikázza a privát jet ezer kilométerrel odébb, ahol „megélhetést biztosító” munka van. Ha mégis megszorulnak, máris nyomtatja nekik a pénzt a jegybank ingyen.
Egy ilyen rendszer, amelyik nem ismeri el az alapvető emberi szükségletek létét, emberellenesnek mondható, ebből következően semmi keresnivalója a kapitalizmusnak emberek között. Vagy biztosítsák a hozzáférés esélyét mindenki számára, vagy pedig a létfenntartás minimális feltételei járjanak ingyen. Ilyen feltétel nem létezik, és ilyen rendszer nem lehet működőképes, melyben a komplett bolygón bőséggel rendelkezésre álló, legalapvetőbb erőforrásokat egy erőszakos kisebbség elzárja, majd a hozzáférést zsarnoki feltételekhez köti.
A kötelező privát nyugdíjrendszer, mivel alapvetően rúgja fel az emberiség létezésének biológiai törvényeit, nem alkalmas arra, hogy az idősellátás kényes feladatát ellássa.
A kapitalisták szerint az ember az egyetlen létező biológiai faj az univerzumban, amely nem volna képes természetes valójában létezni, és létfenntartásáról gondoskodni, ezért kényszerítő eszköz (porciózás erre feljogosult hatalmasok által, bérmunka révén) bevetése nélkül az egész faj kipusztulna. Szerintük minél éhesebb-fagyoskodóbb egy ember, annál több energiát fog belefektetni a munkájába, miközben a tartós nélkülözés következtében izomzata satnyul, agysejtjei pusztulnak, depresszió, skizofrénia lesz úrrá rajta. Ez ám a felsőbbrendű rendszer!
Fordítva ülnek a lovon a kapitalisták. Próbáljanak meg benzin nélkül kényszeríteni egy autót a haladásra. Fenyegethetik azt utcára dobással, éheztetéssel, van száz másik a helyedre szólamokkal, a rezignált jármű akkor sem fog üres tankkal önállóan mozdulni helyéről.
A legminimálisabb szükségletekhez való jutás nem pénzkérdés, így nem is lehet azt mindenféle fiktív számjegyekhez, meg „piaci körülményekhez” kötni. Ahol ez történik, ott az emberiség többségének kihalása, kisebb részének rabszolgasorba zuhanása elkerülhetetlen.
Egy új feudalizmus kicsírázásának lehetünk szemtanúi.