Betiltja az EU a méhekre káros rovarirtókat

0

A világ méhállományának pusztulása súlyos következményeket ró a mezőgazdaságra, hiszen a növények beporzását biztosító zümik nélkül a terméshozamok is nagy veszélyben vannak. Kínában már odáig fajult a méhhiány, hogy a 80-as évektől kezdve egyre nagyobb számban szakmunkásokkal végeztetik el a virágok beporzását, hogy gazdanövényeik meghozzák a szükséges mennyiségű termést.

Időközben Európában is rekord alacsonyra csökkent a hasznos méhek száma, holott a kontinens termést hozó növényállományának háromnegyedét ők termékenyítik meg. A problémáért a globális felmelegedés és a környezetszennyezés általános problémái mellett egy mintegy 25 évvel ezelőtt engedélyezett növényvédőszer-csoportot, az ún. neonikotinoidokat okolják.

Ezen növényvédő szerek elsősorban a termés kártevő-mentesítését biztosítják a nagybirtokos gazdák számára. Ám sajnos azt nem tudják megválogatni, hogy a hasznos rovarok számára ne rendelkezzenek kártékony hatással. Az elmúlt években végzett vizsgálatok szerint a földeken használt neonikotinoid tartalmú rovarirtók felhalmozódnak a méhek szervezetében, általános navigációs problémákat és a méhkirálynők számának radikális csökkenését okozva. Tömeges méhpusztulást csak azért nem sikerült rábizonyítani a szerre, mert az elmúlt 25 évben a – főleg Németországon belüli – teljes rovarállomány mintegy 75%-a eltűnt, mely jelenséget nem lehet egyetlen szer hatásával magyarázni.

Az EU-n belül a neonikotinoidok már 2013 óta tiltás alatt állnak az éppen virágot hozó növényeken való használatra. Azonban az unió tudományos kockázatértékelő szervezete, az Efsa egy kiterjedtebb vizsgálat után arra a következményre jutott, hogy a termőföldek és a vízkészlet tartós szennyeződése miatt nem lehet ezeket a szereket szezonálisan tiltani. Így április végén a tagállamok egyetértésével szabad levegőn végleg tiltólistára kerültek a neonikotinoid tartalmú rovarirtók. A tiltást biztosító jogszabály 2018 végén lép érvénybe.

A tiltás széles körű pozitív társadalmi visszhangot váltott ki. A szavazást megelőzően az Avaaz civil szervezetnek több mint ötmillió aláírást sikerült összegyűjteni ez irányú petíciójához, demonstrálván a társadalmi igényt a méhekkel való szolidaritásra. A Pesticide Action Network Europe szóvívője történelminek nevezte a döntést, hozzátéve, hogy hatalmas hiba volt 25 évvel ezelőtt a neonikotinoidokat engedélyezni.

Azért nem mindenki örül felhőtlenül a döntésnek. A rovarirtólobbi máris megfogalmazta intelmeit a várható csökkenő terméshozamokkal kapcsolatban. A nagybirtokok gazdái pedig nagyfokú leleményességről téve tanúbizonyságot valószínűleg átállnak más összetételű, ám várhatóan hasonlóan ártalmas vegyületekre.

A neonikotinoidok a széleskörű tiltás ellenére nem tűnnek el végérvényesen: zárt fóliasátrakban, üvegházakban továbbra is legális marad a használatuk. A kutyák bolhamentesítése szempontjából szintén nagy haszna van ezen vegyületeknek.